سه شنبه 5 تير 1403

جوانی پوست

 جوانی پوست
کدام ورزش مناسب است؟
ورزش فواید زیادی مانند مدیریت وزن، تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود سلامت روان دارد با این حال، یک باور رایج نیز وجود دارد که می‌گوید: ورزش ممکن است شرایط پوستی مانند آکنه یا روزاسه (آکنه بزرگسالی) را تشدید کند.

به گزارش پایگاه خبری آبا به نقل از هلث، مطمئنا، اگر هنگام ورزش آرایش زیادی داشته باشید، به احتمال زیاد منافذ پوست خود را مسدود خواهید کرد. به‌طور کلی، طبق گفته موسسه شرکای پوستی ایالات‌متحده، ورزش می‌تواند برای پوست شما عالی باشد زیرا جریان خون را بهبود می‌بخشد و به بدن کمک می‌کند مواد زائد را حذف کند؛ بنابراین از آنجایی که ورزش به کاهش استرس نیز کمک می‌کند، کمتر احتمال دارد که شرایط پوستی مرتبط با استرس مانند آکنه یا اگزما را تشدید کند.

کدام ورزش برای جوانی پوست مناسب است؟


بر اساس گزارش منتشرشده در سایت گروه سلامتی روزانه، میتوکندری در سلول‌های پوست شما آدنوزین تری فسفات (ATP) تولید می‌کند که پوست را ترمیم کرده و آن را جوان به نظر می‌رساند. با گذشت زمان، این میتوکندری‌ها آدنوزین تری فسفات کمتری تولید می‌کنند اما ورزش به تقویت آن کمک می‌کند. مقاله منتشرشده سال ۲۰۲۳ در نشریه گزارش‌های علمی، تمرینات مقاومتی به‌طور خاص می‌تواند پوست شما را با ضخیم کردن لایه میانی آن که اغلب با افزایش سن نازک می‌شود، بهبود بخشد.

این مطالعه تاثیر تمرینات هوازی و تمرینات مقاومتی در پیری پوست زنان میانسال غیرفعال در ژاپن را مقایسه کرد؛ نیمی از زنان دو بار در هفته از دوچرخه ثابت استفاده و نیمی دیگر دو بار در هفته وزنه‌برداری کردند. پس از ۱۶ هفته، محققان متوجه شدند که هر دو گروه خاصیت ارتجاعی پوست خود، به ویژه لایه بالایی آن را بهبود بخشیدند. هر دو شکل ورزش بر سیتوکین‌های التهابی در گردش و هورمون‌های پوست تاثیر گذاشت و این اثر می‌تواند بر پیری موثر واقع شود. گروه ورزش هوازی سطح اینترلوکین ۱۵ را افزایش داد سیتوکینی که می‌تواند ساختار پوست را بهبود بخشد.

گروهی که روی تمرینات مقاومتی تمرکز کردند، لایه میانی پوست خود، درم را ضخیم کرده بودند. درم معمولا با افزایش سن نازک‌تر می‌شود و محققان بر این باور بودند که تمرینات مقاومتی، بیگلیکان پوستی را افزایش می‌دهد که این مورد با افزایش سن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید کاهش می‌یابد. تمرینات قدرتی همچنین بر بیان ژن مرتبط با ساختار پوست و التهاب پوست مرتبط با افزایش سن تاثیرگذار است.

درم یکی از مهمترین لایه‌های پوستی است ولایه زنده پوست محسوب می‌شود و در واقع رشته‌های عصبی و رگ‌های خونی در این لایه وجود دارند و اپیدرم هیچ رگ خونی و عصبی ندارد. درم متشکل از بافت همبندی است که در زیر اپیدرم جای گرفته است.
 

http://abapress.ir/News/1/72000
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
وزارت ورزش و جوانان

فراکسیون ورزش مجلس

فدراسیون های داخلی

کنفدراسیون های آسیایی

فدراسیون های جهانی

کمیته ملی المپیک

اداره کل تربیت بدنی استان ها

هیات های ورزشی

انجمن های ورزشی

سازمان های ورزشی

تیم های ورزشی