يک شنبه 31 تير 1403

شمشیربازی اپه در سایه

شمشیربازی اپه در سایه
سرمربی: بخاطر مسائل مالی اعزام کم است

سرمربی تیم ملی شمشیربازی اپه ایران گفت: مسابقات داخلی بیشتر شده است اما تا اعزام خارجی نداشته باشیم، بازیکنان تجربه و اعتماد به نفس برای مبارزه را پیدا نمی‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری آبا به نقل از ایسنا درباره‌ی بی‌خبری از فعالیت‌های تیم ملی اپه مردان پس از مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۲۳ بیان کرد: بخشی به مشکلات مالی فدراسیون برمی‌گردد اما در حال برنامه ریزی برای چند مسابقه از جمله قطر و آلمان هستیم تا قبل از مسابقات زون آسیا شرکت کنیم و باید ببینیم فدراسیون کدام مسابقه را می‌تواند اعزام کند. به هر حال این شرایط باعث دلسردی و بی‌انگیزگی بازیکنان هم شده است و سعی کردیم با تعدادی از نفرات جوان اردو بگذاریم.

شمشیربازان محک نخورند اعتماد به نفس مبارزه را پیدا نمی‌کنند

صداقتی در مورد اینکه تیم اپه ایران از مسابقات قهرمانی آسیا که خرداد برگزار شد، برنامه خاصی نداشت و با این شرایط اپه پیشرفتی نمی‌کند، تصریح کرد: فکر می‌کنم حدود شش، هفت سال است که ما درگیر این مسائل هستیم. به دلیل مشکلات ارزی و مشکلاتی که برای حضور در مسابقات داریم، اعزاممان کم است اما بحث اصلی در این اتفاق، مسائل مالی است. بودجه فدراسیون محدود است و تصمیم گرفتند برای تیم سابر که پیشتاز و در حال گرفتن سهمیه المپیک است، بیشتر هزینه کنند.

او ادامه داد: ما هم از فدراسیون درخواست کردیم که مسابقات داخلی بیشتری برگزار شود که این کار هم به نحو احسن انجام شده است اما تا اعزام خارجی نداشته باشیم و بازیکنان محک نخورند، تجربه و اعتماد به نفس برای مبارزه را پیدا نمی‌کنند. ورزشکارانی که در مرز ۳۰ سالگی هستند سایه جوانگرایی بالای سر آنها است و ورزشکاران جوان‌تر هم درگیر بی‌تجربگی هستند. در حال جوان کردن این تیم هستیم و اگر برنامه‌ریزی شود، چند سال آینده می‌تواند به جایگاه خوبی برسد اما مستلزم این است برنامه ریزی‌های انجام شده اجرایی شود و کم کم تیم ارتقاء داده شود.

با سه اردو نمی‌توانستیم در قهرمانی آسیا شق‌القمر کنیم

سرمربی اپه با اشاره به هزینه بالای تجهیزات برای ورزشکاران گفت: تجهیزات شمشیربازی گران و هزینه ها به یورو است. تیغه شمشیربازی بیش از ۱۰ میلیون تومان است و یک ورزشکار شاید در یک مسابقه دو، سه تیغه بخواهد. باید برنامه‌ریزی شود تا اسپانسر تیم را حمایت کند. متاسفانه ما در شمشیربازی نتوانسته‌ایم اسپانسری داشته باشیم که به آن تکیه کنیم و بخشی از کار را روی دوش او بیندازیم. همیشه همان بودجه محدودی که در فدراسیون بوده باید بین تیم‌ها تقسیم می‌شده است. در این شرایط هم فدراسیون مجبور است اولویت بندی کند و نتیجه‌اش این می‌شود که ما در بازی‌های کشورهای اسلامی در هر دو بخش مردان و زنان اپه مدال گرفتیم اما برای برهه طولانی تعطیل شدیم و سپس با سه اردو به قهرمانی آسیا رفتیم. در قهرمانی آسیا هم خیلی امید نداشتیم که با سه اردو شق‌القمر کنیم. بعد از قهرمانی آسیا هم همین روند بود.

او افزود: فکر می‌کنم بعد از المپیک یک مقدار بار از روی فدراسیون برداشته شود و بتوان بهتر برنامه‌ریزی کرد. مسابقات اپه هم در کشورهایی برگزار می‌شود که فاصله زیادی با ایران دارند و ما هم مجبوریم از بین آنها دو، سه مسابقه را انتخاب کنیم که هزینه کمتری دارد و بازیکنان بتوانند آنجا بروند و آمادگی خود را حفظ کنند.

شانس اپه برای سهمیه المپیک چقدر است؟

صداقتی در پاسخ به این پرسش که با این شرایط اپه سهمیه المپیک نخواهد گرفت؟ تاکید کرد: به نظرم به روز ورزشکار بستگی دارد. ما سه مسابقه انتخابی گذاشتیم و با توجه به نتایج مسابقات انتخابی و دخالت دادن رنکینگ، آماده‌ترین بازیکن خود را به مسابقات کسب سهمیه المپیک می‌فرستیم. فکر می‌کنم اگر روز ورزشکار ما باشد، می‌توان امیدوار بود. چون تنها مسابقه‌ای است که چوب رنکینگ پایین خود را نمی‌خوریم و قرار نیست همان ابتدا با بازیکنان قدرتمند ژاپنی یا کره‌ای بازی کنیم.

انتهای پیام


 

http://abapress.ir/News/1/72096
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان  
 


 

 
وزارت ورزش و جوانان

فراکسیون ورزش مجلس

فدراسیون های داخلی

کنفدراسیون های آسیایی

فدراسیون های جهانی

کمیته ملی المپیک

اداره کل تربیت بدنی استان ها

هیات های ورزشی

انجمن های ورزشی

سازمان های ورزشی

تیم های ورزشی